^Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


Witamy na stronie

I Technikum Poligraficzno - Usługowego

oraz IV Liceum Ogólnokształcącego

w Wyszkowie

Szkoła z pasją!

Get Adobe Flash player

Kwiecień i maj to dla uczniów, studentów, maturzystów, czas wytężonej pracy i nauki. Dla reszty młodych karierowiczów, przepracowanych biznesmenów po prostu: codzienny ring. Jak sobie radzą z brakiem sił, koncentracji, chęci efektywniejszej nauki? Różnie. Dla wielu sposobem na regenerację jest napój energetyzujący. Stosują go na lepsze wstawanie z łóżka, zamiast porannej kawy, na więcej siły do pracy, na efektywniejsze skupienie. 


Badania wykazują, że po napoje energetyczne sięga, co drugi uczeń podstawówki, a w gimnazjum można na palcach jednej ręki policzyć osoby, które nigdy nie zaznały smaku Red bulla lub Tigera. Dzieci sięgają po nie najczęściej na szkolnych wycieczkach, by pokonać zmęczenie. Niestety takie napoje są szkodliwe dla, np. osób uczulonych na kofeinę oraz młodzieży poniżej 16 roku życia.

- W pobliskim sklepie nie chcą sprzedać mi Tigera! Twierdzą, że to nie dla dzieci. Przecież się nim nie upiję! Zdaję sobie sprawę, że są szkodliwe a nadużycie może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego ale raz na jakiś czas jeszcze nikomu nie zaszkodzi. –  żali się czternastolatka.

W tym samym sklepie sześcioletnia dziewczynka zakupiła bez najmniejszych problemów Red bulla, twierdząc, że jest on dla siostry. Rzeczywiście – miała starszą siostrę, ale napój wypiła w drodze do domu.

Lekarze nie mówią ani "tak", ani "nie" tzw. energizerom. Choć podobnie, jak dr inż. Lubomiła Owczarek z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie pytają: - Nie szkodzą, ale co dają? Czy rzeczywiście są źródłem energii, której tak naprawdę mogą dostarczyć jedynie pokarmowe składniki energetyczne, jak węglowodany, tłuszcze i białka?

- Specjaliści są pewni co do jednego: nie można z nimi przesadzać. Trzeba uważać, aby nie pobrać z napojami więcej niż 400 mg kofeiny dziennie. Przedawkowanie tego składnika może powodować nadpobudliwość, otyłość, kłopoty z koncentracją i bezsenność. Codzienne picie napojów o działaniu silnie pobudzającym przyśpiesza akcję serca, co może prowadzić do arytmii. Ustawicznie podrażniają także żołądek i śluzówkę przewodu pokarmowego. - czytamy w serwisie trybuna.com.pl

Co kusi dzieci do sięgania po napoje zawierające kofeinę? Chcą poczuć się doroślej. Nie muszą sięgać po alkohol (całe szczęście, bo konsekwencje tego byłyby tragiczne) a gazowany napój bezalkoholowy, zapakowany w ładne opakowanie lub poręczną puszkę jest dobrym rozwiązaniem.

- Po Tigera sięgam od czasu do czasu: na wycieczce szkolnej, pod namiotem i gdy czeka mnie ważny test, a mój organizm nie jest w stanie samemu pokonać zmęczenia. Po szkole poszłam spać, na następny dzień czekała mnie klasówka. Gdy się obudziłam, wypiłam kilka Tigerów. Zdałam na sześć – uczyłam się 7 godzin, książka wykuta była na pamięć- chwali się Joanna.

Wydaje się, że młodzi ludzie nie przejmują się do końca swoim zdrowiem. Wpisując w internetowej wyszukiwarce hasło: "napój energetyczny" dowiadują się, jak należy sporządzić miksturę, używając kilku red bulli i paru innych składników, żeby czuć się "naspidowanym" i "cool". Picie napojów energetyzujących, z wyjątkiem niewielu przypadków, gdy są rzeczywiście potrzebne i skuteczne, to nowa moda. Nowy sposób na pewność siebie, ale czy również na aktywność umysłową i większą wydajność?

Jak donosi Times Online, Scott Willoughby z University of Adelaide, ostrzega przed spożywaniem Red Bulla. Badania przeprowadzone na 30 studentach w wieku 20-24 lat wykazały, że po wypiciu zaledwie jednej 250-mililitrowej puszki napoju wzrasta lepkość krwi, co zwiększa ryzyko tworzenia się skrzepów.

- Zdaniem australijskich naukowców badania ciśnienia krwi oraz stanu naczyń krwionośnych wykazały, że po spożyciu puszki Red Bulla pojawiają się objawy podobne do tych, jakie występują w chorobach serca. Uczeni uważają, że osoby, u których już stwierdzono tego typu schorzenia, powinny skonsultować się z lekarzem zanim sięgną po ten znany napój energetyzujący. - czytamy na stronie kopalniawiedzy.pl

To kolejne badania, które pokazują, że napoje energetyzujące nie są całkowicie bezpieczne. W ubiegłym roku badacze z Henry Ford Hospital stwierdzili, że takie napoje zwiększają tętno i ciśnienie.

Magazyn medyczny "Żyjmy dłużej" podaje, że osoby znerwicowane, prowadzące zbyt aktywny tryb życia i żyjące w ciągłym stresie powinny prawie całkowicie ograniczyć picie napojów zawierających w swym składzie kofeinę, gdyż wpływa ona niekorzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Kofeina zwiększa liczbę skurczów serca oraz podnosi ciśnienie krwi.

Obok typowych napojów energetyzujących na sklepowych półkach znajdują się także izotoniki, np. Oshee, Olimp, Izo Plus i Isostar. Napoje izotoniczne nie zawierają syntetycznej kofeiny, która zwęża naczynia krwionośne i przyśpiesza akcję serca. - Choć modę na energy drinki wprowadzili sportowcy, nie mogą oni spożywać tych napojów do woli. Zbyt duża ilość zawartej w nich kofeiny grozi dyskwalifikacją za doping - twierdzi dr Owczarek.

Zabronione jest mieszanie napojów energetycznych z alkoholem!

Wszyscy, którzy sięgali, sięgają lub zamierzają sięgnąć po zastrzyk energii w puszce muszą pamiętać, że jest wiele różnych produktów, każdy pełni inne funkcje. Należy wiedzieć jakie i znać potrzeby swojego organizmu i preferencje poszczególnych produktów. Jako naturalny doping polecam spacer lub jazdę rowerem oraz koktajle owocowo-warzywne J

Przyjrzyjcie się Państwo Waszym dzieciom. W jaki sposób radzą sobie ze zmęczeniem, jak pobudzają się do pracy…

Zapraszam do obejrzenia prezentacji na temat działania napojów energetyzujących przygotowanej przez uczniów Naszej Szkoły.

Pedagog szkolny

Edyta Puławska 

ULOTKA DLA RODZICÓW

Drodzy Rodzice!

Wszystkie nastolatki lubią rzeczy zakazane. Wynika to z ich rozwojowej potrzeby przeciwstawiania się nakazom i  zakazom. Potrzeba samodzielnego decydowania o sobie jest bowiem silniejsza niż lęk przed konsekwencjami własnych wyborów. Jeśli podejrzewacie, że Wasze dzieci otarły się  o ryzykowne zachowania seksualne, musicie wyrazić swoje zatroskanie i niepokój o przyszłość młodego człowieka, ale powinniście to zrobić mądrze i podawać przemyślane komunikaty.

Zasada 1: Opanujcie własne emocje, wyciszcie się, aby być dla nastolatka wiarygodnym autorytetem. Przed rozpoczęciem tak ważnej rozmowy warto pokazać dziecku, że jest dla Was ogromną wartością, jest kochane, a rozmowa wynika z troski o jego przyszłość.

Zasada 2: Rozpocznijcie rozmowę od pozytywnego stwierdzenia dotyczącego  dziecka, aby wiedziało, że go nie przekreślacie, lecz doceniacie mimo niezadawalających zachowań. Jeśli macie dowody na to, że Wasz nastolatek uprawia seks – nie należy udawać, że o tym nie wiecie. Rozmowę należy zacząć od stwierdzenia: Wiemy, bo…. widzieliśmy Cię … w galerii …w samochodzie z tym Panem….. Następnie powiedzieć, że jest Wam smutno i niepokoicie się o zdrowie i życie nastolatki/a. Mówienie o swoich uczuciach skłania drugą stronę do niestosowania agresji, wykrętów, kłamstwa, zaprzeczeń. Ale należy pamiętać, że zachowania nastolatka nie można w 100% przewidzieć. Nie dajcie się jednak ponieść irytacji i złości.

Zasada 3: Mówcie wprost, o co Wam chodzi – nie udawajcie, nie stosujcie żadnych okrężnych dróg, by dojść do sedna sprawy. Mówcie o tym, co czujecie i jak to na Was działa. Nastolatek zrozumie, że jesteście szczerzy i łatwiej mu będzie podjąć rozmowę.

Zasada 4: Dajcie swojemu dziecku wsparcie. Powiedzcie, że niezależnie od tego, co zrobi jesteście w stanie go wspierać i realizować wspólne ustalenia, a przynajmniej mieć taką wolę. Jeśli dziecko będzie Was oszukiwało – będziecie musieli dla jego dobra wprowadzić zdecydowane formy przeciwdziałania ryzykownym zachowaniom seksualnym, włącznie z powiadomieniem Policji lub  Sądu – wydział rodzinny i nieletnich.

Drodzy Rodzice!

Pamiętajcie, że nastolatki potrzebują wsparcia, chcą czuć się ważne i wierzyć, że mogą liczyć na pomoc dorosłych – rodziców i nauczycieli, nawet w sytuacjach bardzo, bardzo trudnych do zrozumienia.

Pedagog szkolny

Edyta Puławska

Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania.

Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.

W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Media donoszą o nowej grze pn. „Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.

Informujemy Państwa, iż 14 grudnia o godzinie 1630 w SZKOŁACH ZDZ będzie miało miejsce

                   niecodzienne wydarzenie na które wszystkich Państwa zapraszamy 

AKADEMIA TALENTÓW SZKÓŁ ZDZ.

 Po uroczystości  serdecznie zapraszamy rodziców uczniów IV LO i I TP-U  na

DZIEŃ OTWARTY  o godz. 1700

Po spotkaniach z wychowawcami pozostali  nauczyciele będą dyżurować w pokoju nauczycielskim.

 Serdecznie  zaprasza

Dyrekcja Szkoły